Bergamo płaci za dojazd do pracy rowerem

Dwa euro dziennie dla mieszkańców Bergamo, którzy pojadą do pracy lub do szkoły rowerem

Od poniedziałku, 3 października 2022 r., mieszkańcy Bergamo mogą połączyć przyjemne z pożytecznym i podreperować domowy budżet w sposób korzystny dla zdrowia. Miasto uruchomiło specjalną platformę PIN BIKE i zachęca do zadbania o zdrowie oraz o wspólną przestrzeń miejską. Każdy, kto zdecyduje się pozostawić samochód w domu i pokonać trasę dom-praca lub dom-szkoła rowerem, otrzyma określoną kwotę w postaci elektronicznego vouchera o wartości 0,25 euro za każdy przejechany kilometr. Maksymalny limit dzienny wynosi 2 euro, a miesięcznie można otrzymać za pedałowanie maksymalnie 30 euro. W ten sposób miasto promuje zrównoważony transport.

osoby jadące na rowerach po ścieżce rowerowej

Projekt o nazwie Ti premiamo per andare in bici (w wolnym tłumaczeniu Ty jedziesz na rowerze, my dajemy Ci nagrodę) potrwa do 31 grudnia 2022 r. Jest organizowany przez władze miasta, które nie od dziś eksperymentują z grywalizacją. Już w 2020 r. miasto wykorzystało tę technikę w celu zaangażowania mieszkańców w inne działania.

Bergamo to czwarte pod względem liczby mieszkańców miasto Lombardii, najbogatszego regionu Włoch. Na terenie miasta utworzono łącznie ponad 70 km tras dla rowerzystów. Są to zarówno klasyczne ścieżki rowerowe, jak i przejazdy w parkach miejskich czy bezpieczne trasy dojazdowe wzdłuż dróg dla ruchu samochodowego. Na jednego mieszkańca przypada 0,6 m trasy rowerowej.

Pieniądze za pedałowanie. Jak to działa?

Projekt jest skierowany do osób pracujących oraz do pełnoletnich studentów, mieszkających w Bergamo. Wypełniają oni formularz online, zapisują się do programu i odbierają specjalny zestaw, który należy zamontować na swoim rowerze.

W opakowaniu znajduje się uchwyt montażowy, urządzenie Bluetooth oraz odblaskowa zawieszka z adapterem do wentyla, ułatwiająca dopompowanie opony.

Następnie trzeba pobrać na smartfona specjalną aplikację, która rejestruje przebytą trasę, tworzy mapę i oblicza przejechane kilometry. W ten sposób umożliwia skorzystanie z dopłaty rowerowej.

W programie mogą uczestniczyć również osoby mieszkające w Bergamo, ale dojeżdżające do pracy poza granicami miasta. Warunkiem uczestnictwa jest przejazd rowerem z domu do specjalnego parkingu rowerowego, tzw. velostazione. Takie parkingi są dostępne przy wielu stacjach kolejowych, a usługa jest bezpłatna i dostępna dla posiadaczy karty podróżnego.

Nagrodą za przejazd do stacji rowerowej jest voucher na kwotę 0,50 euro.

Rywalizacja i pomoc dla lokalnego handlu

Aby zachęcić do uczestnictwa jak największą liczbę osób i podkręcić ducha rywalizacji, zaplanowano nagrody dla 10 osób, które przepedałują najwięcej. Do maksymalnej przewidzianej kwoty 30 euro za dojazdy do pracy i do szkoły można więc dorzucić kolejne 30 euro.

kolorowe koraliki z biopolimerów wysypane z próbówki,
Najsmaczniejsze małże na świecie pakowane w siatki z włoskich biopolimerów

Głównym celem projektu jest zaangażowanie mieszkańców w konkretne działania ukierunkowane na popularyzację zrównoważonej mobilności. Oprócz tego, władze miasta Bergamo zamierzają również zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, ograniczyć ruch samochodowy w godzinach szczytu oraz zwrócić uwagę mieszkańców na korzyści dla zdrowia, jakie daje aktywność fizyczna. Ważnym aspektem jest też pobudzenie lokalnego handlu, ponieważ środki finansowe pozyskane w ramach programu można wydawać tylko w lokalnych sklepach, które przystąpiły do projektu.

Źródła:

  • milano.republica.it
  • comune.bergamo.it/node/660588
  • bergamoinbicicletta.it/la-rete-ciclabile-di-bergamo/

Wpisy blogowe o podobnej tematyce