Bergamo zapłaci mieszkańcom za jazdę na rowerze

Dwa euro dziennie dla tych, którzy pojadą do pracy lub do szkoły rowerem

Od poniedziałku, 3 października 2022 r., mieszkańcy Bergamo mogą połączyć przyjemne z pożytecznym i podreperować domowy budżet w sposób korzystny dla zdrowia. Miasto uruchomiło specjalną platformę PIN BIKE i zachęca do zadbania o zdrowie oraz o wspólną przestrzeń miejską. Każdy, kto zdecyduje się pozostawić samochód na parkingu i pokonać trasę dom-praca lub dom-szkoła rowerem, otrzyma określoną kwotę w postaci elektronicznego vouchera o wartości 0,25 euro za każdy przejechany rowerem kilometr. Maksymalny limit dzienny wynosi 2 euro, a miesięcznie można otrzymać za pedałowanie maksymalnie 30 euro. W ten sposób miasto promuje zrównoważony transport.

kobieta na rowerze w mieście

Projekt o nazwie „Ti premiamo per andare in bici” (w wolnym tłumaczeniu „Ty jedziesz na rowerze, my dajemy Ci nagrodę”) jest organizowany przez władze miasta, które nie od dziś eksperymentują grywalizacją i już w 2020 r. wykorzystały tę technikę w celu zaangażowania mieszkańców.

Bergamo to jedno z najważniejszych miast Lombardii, najbardziej uprzemysłowionego regionu Włoch

Jak to działa?

Projekt jest skierowany do osób pracujących oraz do pełnoletnich studentów, mieszkających w Bergamo. Wypełniają oni formularz online, zapisują się do programu i odbierają specjalny zestaw, który następnie montują na swoich rowerach. Aplikacja rejestruje przebytą trasę, tworzy mapę i oblicza przejechane kilometry. W ten sposób umożliwia skorzystanie z dopłaty rowerowej.

W programie mogą uczestniczyć również osoby mieszkające w Bergamo, ale dojeżdżające do pracy poza granicami miasta. Warunkiem uczestnictwa jest przejazd rowerem z domu do stacji rowerowej. Tam właśnie wiele osób pozostawia swoje jednoślady i przesiada się do innych środków transportu. Nagrodą za przejazd do stacji rowerowej jest voucher na kwotę 0,50 euro.

rząd rowerów na stacji rowerowej

Aby zachęcić do uczestnictwa jak największą liczbę osób i podkręcić ducha rywalizacji, zaplanowano nagrody dla 10 osób, które przepedałują najwięcej. Do maksymalnej przewidzianej kwoty 30 euro za dojazdy do pracy i do szkoły można więc dorzucić kolejne 30 euro.

Na południu Włoch coraz popularniejsze stają się uprawy owoców tropikalnych

Ale to nie koniec. Co miesiąc użytkownicy muszą wykonać plan minimum, czyli co najmniej 12 przejazdów do szkoły lub co pracy. Tak więc nie ma lekko i jeżeli ktoś przystąpi do programu, musi się choć trochę wysilić.

Głównym celem projektu jest zaangażowanie mieszkańców w konkretne działania ukierunkowane na popularyzację zrównoważonej mobilności. Oprócz tego, władze miasta Bergamo zamierzają również zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, ograniczyć ruch samochodowy w godzinach szczytu oraz zwrócić uwagę mieszkańców na korzyści dla zdrowia, jakie daje ruch. Ważnym aspektem jest też pobudzenie lokalnego handlu, ponieważ środki finansowe pozyskane w ramach programu można wydawać tylko w lokalnych sklepach, które przystąpiły do projektu.

rower stojący na ulicy

Źródła:

https://milano.repubblica.it/cronaca/2022/09/23/news/a_scuola_o_al_lavoro_in_bicicletta_il_comune_di_bergamo_premia_chi_sceglie_di_muoversi_in_modo_sostenibile-366901077/

https://www.comune.bergamo.it/node/660588

* * * * *

 

Ups!

To nie tak! To zupełnie nie tak!
Muszę poważnie porozmawiać z webmasterem.

StudioGraficzne.com: Wykonanie stron internetowych

Autorem rysunków jest Gabriele Natussi - Zerouno Software S.r.l.