Siatki do pakowania małży wyprodukowane z biopolimerów

Włosi chcą pakować małże w biodegradowalne, kompostowalne siatki z biopolimerów

Włoskie wybrzeża to nie tylko plaże i malownicze urwiska z efektowną zabudową; choć na pierwszy rzut oka tak to może wyglądać. Około 8 tys. km linii brzegowej to sporo, dlatego wiele obszarów morskich we Włoszech jest zarezerwowanych dla różnych akwakultur. Niestety, tworzywa sztuczne wykorzystywane na farmach morskich w procesie hodowli oraz dla celów logistycznych zanieczyszczają środowisko. Do hodowania małży na farmach używa się siatek z tworzywa, które w przypadku pęknięcia trafiają do morza i stanowią zagrożenie dla żyjących w tym ekosystemie organizmów. Dlatego siatki z biopolimerów to prawdziwy game changer.

Tradycyjna farma hodowlana małży
Tradycyjna farma hodowlana małży w miejscowości Chioggia, Włochy

Plastikowe siatki stosuje się również do pakowania małży na czas transportu i sprzedaży. Powstają z nich trudno rozkładające się odpady, stojące w sprzeczności z ekologicznym charakterem pożywienia tego rodzaju. I tutaj właśnie pomocne mogą okazać się biopolimery zastępujące tradycyjne tworzywa sztuczne.

Włoskie biopolimery zastępują tworzywa sztuczne stosowane w branży rybnej i zapewniają ekologiczną alternatywę

Kochający swoje morza Włosi zwrócili uwagę na możliwości oferowane przez ekologiczne tworzywa biodegradowalne i testują zastosowanie biopolimerów w akwakulturach oraz w przemyśle wykorzystującym morskie zasoby.

Biopolimery, inaczej polimery naturalne, to polimery produkowane przez organizmy żywe. Są to np. białka, celuloza czy skrobia. Tak więc pomimo brzmiącej trochę syntetycznie nazwy, polimery pochodzenia naturalnego są biodegradowalne i nie są szkodliwe dla środowiska naturalnego.

Nic więc dziwnego, że biopolimery stały się ostatnio przedmiotem zainteresowania włoskiej branży rybnej. Wiele ośrodków prowadzi coraz więcej badań pod kątem możliwości zastąpienia tworzyw sztucznych polimerami pochodzenia naturalnego. Uzyskane rezultaty są bardzo obiecujące.

Rękawy i siatki do pakowania małży, degradowalne i kompostowalne, z biopolimerów

Dwie firmy z regionu Kampania postanowiły połączyć siły i razem stworzyły ekologiczne siatki do pakowania małży. Industria Monouso Beneventana SpA oraz I.r.t.e.m. srl, obie doświadczone w sektorze artykułów z tworzyw sztucznych, opracowały technologię wykorzystującą naturalne polimery do produkcji siatek do pakowania małży.

otwarta książka na tle półki z książkami
Ivrea 2022: Włoska Stolica Książki

IMB SpA jest producentem ekologicznych, jednorazowych naczyń i sztućców z biodegradowalnego i kompostowalnego tworzywa Mater-Bi. Te naczynia można wyrzucać do odpadów organicznych, a po pewnym czasie stają się kompostem, bezpiecznym nawozem rolniczym. Produkuje również kompozyty z certyfikatem OK Compost Industrial dla branży foliowej. Natomiast I.r.t.e.m. srl z Monte di Procida to producent siatek wytłaczanych z polipropylenu i polietylenu. Siatki mogą być wykorzystywane do najróżniejszych celów, jednak firma specjalizuje się w produkcji siatek dla branży rybnej, rolno-spożywczej oraz siatek zabezpieczających.

Z połączenia sił obu firm powstały siatki z biodegradowalnego i kompostowalnego tworzywa, przeznaczone do pakowania małży.

Trzy rodzaje siatki wytłaczanej z biopolimerów

Przetestowano trzy różne klasy biopolimeru produkcji IMB, z których każda ma inny stopień sztywności. Takie zróżnicowanie umożliwiło wyprodukowanie trzech różnych typów produktu: siatki miękkiej, półsztywnej i sztywnej.

Możliwości techniczne linii przemysłowych pracujących w zakładzie produkcyjnym firmy I.r.t.e.m. srl oraz parametry zastosowanych biopolimerów pozwalają na produkcję bez konieczności wcześniejszego wyprodukowania pojedynczej nici. Siatki nie są bowiem wiązane, lecz wytwarzane od razu w całości, bezpośrednio w procesie wytłaczania.

świeże małże zapakowane w plastikową siatkę
Wytłaczane z biopolimerów siatki do pakowania małży pomogą chronić środowisko naturalne

Przeznaczenie tych nowych, biodegradowalnych i kompostowalnych siatek nie jest ograniczone wyłącznie do pakowania małży. Mogą się przydać w bardzo wielu sytuacjach. Można w nie pakować zabawki, produkty mleczne, owoce czy warzywa, które dzięki temu zyskują w oczach konsumentów na atrakcyjności.

Trwają badania nad możliwością zastosowania siatek o większym stopniu sztywności w branży rolniczej, np. do zabezpieczania krzewów w fazie wzrostu. Z pewnością mogą się przydać wszędzie tam, gdzie zastosowanie biodegradowalnych i kompostowalnych opakowań stanowi krok w stronę ograniczenia możliwego zanieczyszczenia środowiska w razie przypadkowego pozostawienia w otoczeniu.

Biodegradowalne opakowania wymagają ekologicznego systemu zamykania

Ponieważ siatki z małżami trzeba jakoś zamknąć, pomyślano również o systemie zamykania w postaci specjalnego pierścienia. Można go łatwo zdjąć i ponownie przetworzyć, ponieważ zamknięcie jest wykonane z aluminium.

MIAMI: Farmy małży w Tarencie testują biopolimery w procesie ekologicznej hodowli mięczaków

przekrojona papaja na niebieskim tle
Owoce tropikalne z Włoch

Jednak zanim przeznaczone do sprzedaży małże zostaną zapakowane w biodegradowalne siatki z biopolimeru, muszą najpierw zostać wyhodowane, najlepiej również w sposób zrównoważony. Ten temat postanowili zgłębić pomysłodawcy eksperymentalnego projektu MIAMI, przeprowadzonego w Tarencie, w regionie Apulia. Celem projektu jest ograniczenie negatywnego wpływu hodowli mięczaków na ekosystem morski. Rozwój nowych technologii oraz materiałów dla ochrony dna morskiego daje już wymierne rezultaty.

Nazwa projektu MIAMI oznacza Materiali Innovativi per l’Allevamento dei Mitili (Innowacyjne Materiały do Hodowli Małży). Biorą w nim udział pracownicy Uniwersytetu w Bari, osoby ze świata nauki oraz miejscowi właściciele farm. Wszystko po to, aby wspólnie wypracować rozwiązania umożliwiające hodowanie małży w sposób zrównoważony.

Zrównoważona hodowla małży w Tarencie

Celem badań prowadzonych w ramach projektu MIAMI jest ograniczenie możliwych szkód powodowanych przez trafiające do morza siatki, które aktualnie najczęściej są wykonane z nylonu. Podczas tzw. reincalzo, czyli wymiany starych siatek na nowe, o większych oczkach, wiele z nich zostaje uszkodzonych i wpada do wody. Czasem są również wyrzucane celowo przez bezmyślnych pracowników farm. Pływające w morzu odpady poważnie zagrażają morskiej faunie i florze. Wiele takich śmieci zostaje również wyrzuconych przez fale na włoskie plaże.

Dlatego zespół badawczy złożony z osób zaangażowanych w projekt szuka rozwiązań pozwalających ograniczyć negatywny wpływ takich odpadów na środowisko morskie.

nowoczesna farma małży Taranto, we Włoszech
Nowoczesna farma małży we Włoszech: tak wygląda wiele farm w okolicach Tarentu, w Apulii

Eksperyment jest prowadzony w obszarze zatoki Mar Piccolo e zatoki Mar Grande. To obszary historycznie i kulturowo nastawione na hodowlę małży. Znajduje się tam najwięcej morskich farm hodowlanych w całej Apulii, nie ma więc we Włoszech lepszego miejsca na prowadzenie projektu tego rodzaju.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Visura camerale: co to jest i do czego jest potrzebne

Do eksperymentu wykorzystano polimer pochodzenia naturalnego. Najpierw wymieniono używane wcześniej w hodowli małży siatki nylonowe na siatki z biodegradowalnego polimeru pochodzenia naturalnego. Wybrano materiał porównywalny pod względem wytrzymałości na obciążenie i na zerwanie. Badania dały doskonałe rezultaty: po dłuższym kontakcie z wodą morską siatki z biopolimeru ulegają rozkładowi. Nie zalegają na dnie morskim i nie zagrażają rybom ani innym organizmom żyjącym w morzu.

Zrównoważona hodowla małży i biodegradowalne siatki do pakowania owoców morza: włoskie innowacje pomagają chronić ekosystem morski

Rezultaty badań prowadzonych w ramach projektu MIAMI będzie można zaobserwować dopiero po dłuższym czasie, jednak zamiar ograniczenia negatywnego wpływu na ekosystem morski zjednoczył badaczy i lokalnych hodowców w jednej misji. Apulia to południowy region Włoch, słynący z owoców morza. Być może więc niedługo będzie można skosztować słynnego omułka z Tarentu wyhodowanego w zrównoważony sposób i zapakowanego za pomocą nowych technologii w biodegradowalną, kompostowalną siatkę z włoskich biopolimerów.

Talerz z małżami, na granatowej serwetce
Dzięki włoskim biopolimerom, naszym stołom coraz bliżej do małży hodowanych i pakowanych w zrównoważony sposób

Wpisy blogowe o podobnej tematyce