Targi MICAM Milano: 100 lat historii oraz inne fakty, których nie znasz

Gdyby istniał teleturniej zaczynający się od najtrudniejszych pytań i obniżający stopień trudności w miarę zbliżania się uczestników do finału, czytane przez Huberta Urbańskiego pytanie za milion mogłoby brzmieć tak: Gdzie odbywają się najważniejsze targi obuwnicze na świecie?

Szczęśliwy finalista, wiedząc że milion ma już w kieszeni, odparłby, że oczywiście w państwie w kształcie buta.

Nie wiem czy kształt Półwyspu Apenińskiego ma coś wspólnego z tym, że Włochy i buty to właściwie synonimy. Faktem jest natomiast, że nie bez powodu Alexander McQueen wyprodukował swoje Armadillos właśnie we Włoszech, a dwa razy w roku do Mediolanu na targi MICAM Milano przyjeżdża każdy, kto w branży obuwniczej chce się choć trochę liczyć. Producenci obuwia z całego świata prezentują swoje kolekcje i mówią nam, co będziemy nosić na stopach w kolejnych sezonach.

Buty Armadillo oraz Tabi, przykłady modeli prezentowanych podczas targów Micam Milano
Czy podczas najbliższych targów Micam Milano zobaczymy model, który będzie miał szansę stać się kultowy jak Armadillos lub Tabi?
Zdjęcia: Metmuseum.org oraz AnOtherWebsite kanał YT

Najbliższa edycja MICAM Milano już w dniach od 18 do 21 lutego 2024 r. Poznamy na niej propozycje obuwnicze na sezon jesienno-zimowy 2024/2025. Wśród wystawców będą też dwa polskie stoiska: Bioeco by ARKA oraz Simen.

Każdy, kto ma zamiar wybrać się na targi, ma już zapewne zarezerwowany hotel, przestudiował mapę stoisk, opracował trasę zwiedzania i kupił bilet lotniczy do Mediolanu. A jeszcze nie tak dawno byłby to bilet do Bolonii… Tak, ponieważ MICAM nie zawsze odbywały się w Mediolanie.

MICAM Milano: kilka ciekawych faktów z historii targów

Targi MICAM Milano mają prawie 100 lat

Początki najważniejszych na świecie targów obuwniczych sięgają lat ’30 XX wieku. Pierwsza wystawa miała miejsce w roku 1931 i odbyła się w ramach wydarzenia targowego Settimana Vigevanese, w położonej niedaleko Mediolanu miejscowości Vigevano. To właśnie w tym mieście, w 1866 r. otwarto pierwszą włoską fabrykę butów, a Vigevano stało się kolebką włoskiego przemysłu obuwniczego.

Mediolan jest siedzibą MICAM od lat ’60

W roku 1968 grupa lombardzkich biznesmenów podjęła strategiczną decyzję o poszerzeniu zakresu działań w ramach branży obuwniczej. W związku z tym, postanowiono przenieść targi z Vigevano do Mediolanu. Tam, w 1969 r. odbyła się pierwsza, międzynarodowa edycja targów o nazwie Mostra Internazionale Calzature Concerie Affini e Macchinari, w skrócie MICAM.

Pierwsze edycje targów MICAM odbywały się raz w roku

Choć targi od początku cieszyły się dużym zainteresowaniem, dziewięć pierwszych edycji odbywało się jeden raz w roku.

Dzisiejsze targi MICAM powstały z połączenia targów mediolańskich z bolońskimi

Od lat ’40 w Bolonii odbywało się wydarzenie konkurencyjne. Były to targi Modacalzatura i choć miały charakter krajowy, cieszyły się wielkim zainteresowaniem. W pierwszej edycji z 1948 r. wzięło udział 50 wystawców, natomiast w roku 1966 było ich już 400. Z czasem targi bolońskie nabrały międzynarodowego rozmachu, a w latach ’80, z połączenia targów MICAM i Modacalzatura powstały targi MICAM-Modacalzatura, odbywające się na przemian w Bolonii oraz w Mediolanie.

Ostatnia edycja bolońska miała miejsce w marcu roku 2000.

Rok 2013 był dla MICAM przełomowy

To właśnie w tym roku targi MICAM Milano zmieniły format i z wydarzenia o charakterze handlowym, ukierunkowanego na sprzedaż gotowych produktów, przekształciły się w miejsce, gdzie podmioty działające w branży obuwniczej znajdują inspiracje i wymieniają się najlepszymi branżowymi praktykami oraz rozwiązaniami.

MICAM Milano edycja 85

Dziś MICAM to impreza, z którą może się równać bardzo niewiele wydarzeń tego typu. Luksusowe marki, buty szyte ręcznie jedwabnymi nićmi przez mistrzów rzemiosła z  najlepszych skór, pawie pióra, trampki pokryte lśniącymi kryształami Swarovskiego, pokazy akrobatów, muzyka na żywo i szampan do białego rana. Branża obuwnicza potrafi w promocję i umie przekonać klienta, że ten potrzebuje akurat kapci high fashion za 450 euro.

MICAM Milano w liczbach

Podczas każdej edycji targów:

  • na powierzchni około 60 tys. m2
  • wystawia się ponad 1000 marek
  • które prezentują średnio 1700 kolekcji
  • oglądanych przez ponad 42 tys. odwiedzających

MICAM X czyli zaglądamy w przyszłość branży obuwniczej

Od niedawna wystawa zyskała nowy format MICAM „X”. Są to warsztaty, prezentacje oraz specjalne wydarzenia o charakterze informacyjno-edukacyjnym. W ramach MICAM „X” wystawcy oraz zwiedzający mogą zapoznać się z najnowszymi trendami, materiałami czy rozwiązaniami przyjaznymi dla środowiska.

MICAM X to szereg wydarzeń organizowanych pod wspólną nazwą z nadzieją, iż będą źródłem inspiracji, okazją do dyskusji oraz szansą na przemodelowanie strategii i oferty zgodnie z prognozami rynkowymi.

Czy sztuczna inteligencja wybierze nam buty?

Na kupców przyjeżdżających w tym roku na MICAM czeka przewodnik po trendach opracowany przez sztuczną inteligencję. To przeznaczona dla specjalistów publikacja dostępna online. Zamieszczone tam prognozy i zdjęcia zostały w całości wygenerowane przez Livetrend, specjalne narzędzie do analizy trendów modowych oraz konkurencji rynkowej.

Plik z przewodnikiem w języku włoskim możesz pobrać ze strony targów.

but na koturnie, brązowy, z tłoczonej skóry, ozdobiony wzorem kwiatowym, zdjęcie z katalogu MICAM Milano
Propozycja na sezon jesień-zima 2024/2025, stworzona przez AI
Zdjęcie: Przewodnik po trendach dla kupujących MICAM Milano 97

Kolejna edycja MICAM Milano odbędzie się w dniach 15-18 września 2024. W sam raz na pożegnanie lata. Pawilony centrum targowo-wystawienniczego Fiera Milano Rho wypełnią się wtedy propozycjami obuwniczymi na przyszłoroczny sezon wiosna/lato.


Źródła:

  • micam.it
  • vigevano24.it
  • vigevano.net index.php/story-telling/3001-la-storia-della-manifattura
  • metmuseum.org/art/collection/search/702246

Wpisy blogowe o podobnej tematyce