Targi Lamiera 2023

Międzynarodowe targi maszyn do obróbki i cięcia metali LAMIERA 2023

Najnowocześniejsze maszyny i nowinki z branży obróbki mechanicznej i plastycznej oraz cięcia metali, kilkuset wystawców z całego świata (w tym trzy* z Polski), a wieczorem la dolce vita, pyszne jedzenie i włoskie wino. W dniach 10-13 maja to wszystko znajdziesz w centrum targowo-wystawienniczym Fiera Milano, na międzynarodowej wystawie maszyn Lamiera. Tego wydarzenia nie można przegapić i warto przynajmniej śledzić informacje w sieci. Kto natomiast wybierze się na wystawę osobiście, z pewnością nawiąże wiele wartościowych kontaktów biznesowych. A choć targi Lamiera 2023 dzieli od centrum Mediolanu spory kawałek drogi, po intensywnym, targowym dniu warto połączyć interesy z odpoczynkiem, poczuć się jak lokals i wieczorem spędzić czas na aperitivo (czy też raczej apericena, jak mówią mediolańczycy) z partnerami w interesach. Nie trzeba w tym celu jechać do centrum stolicy Lombardii. W okolicy hotelu na pewno znajdziesz odpowiednie miejsce.

* dane z oficjalnej strony targów na dzień 7 kwietnia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Aperitif w mediolańskim stylu? Oto 5 najlepszych drinków na aperitivo po całym dniu targów.

Lamiera, czyli blacha

Krótka i treściwa nazwa targów od razu mówi wszystko. Włoskie słowo lamiera oznacza blachę i to właśnie rozwiązaniom do obróbki metalu jest poświęcona ta jedyna we Włoszech wystawa targowa.

detal wyprodukowany w technologii druku 3D z metalu
MADE4LO czyli druk 3D z metalu made in Lombardy

Lamiera to jedna z 80 imprez targowych odbywających się co roku w Fiera Milano, jednym z największych centrów wystawienniczych na świecie, działającym od 1920 r.

Można tutaj zobaczyć maszyny wolnostojące i całe linie produkcyjne, urządzenia do obróbki blachy, rur, drutu czy profili metalowych. Rozwiązania do spawania, gięcia, łączenia, cięcia, do obróbki zgrubnej i wykańczającej. Ponadto prasy, konstrukcje stalowe, automaty, roboty i technologie umożliwiające połączenie różnych urządzeń w jedną linię oraz bezproblemowe sterowanie.

Ofertę uzupełniają systemy do kontroli jakości, oprogramowanie, rozwiązania poprawiające wydajność produkcji czy oszczędność energii.

Ubiegłoroczna edycja przyciągnęła ponad 350 wystawców i 19 tys. zwiedzających.* Jak będzie w tym roku?

* dane z oficjalnej strony targów

maszyna do laserowego cięcia metalu, przykład maszyny prezentowanej na targach Lamiera w Mediolanie
Wycinarki laserowe do blach: mocny punkt targów
Zdjęcie: Dmitri Bardadim / Pixabay

Targi Lamiera: czego szukają odwiedzający*

biznesmen patrzący przez lornetkę i myśli jak znaleźć dobrego tłumacza
Jak znaleźć dobrego tłumacza do kontaktów biznesowych

Z danych udostępnionych na oficjalnych kanałach targów wynika, że największą popularnością cieszą się maszyny do cięcia blach. Zainteresowanie nimi deklaruje aż 73% zwiedzających. Niemal 49% szuka maszyn do obróbki plastycznej blach, a 45% jest zainteresowanych rozwiązaniami do automatyzacji, sterowania i robotyzacji. Prasy, maszyny do obróbki prętów, profili oraz rur, jak również oprogramowanie oraz rozwiązania IOT cieszą się zainteresowaniem sporo ponad 30% odwiedzających.

Maszyny do obróbki wykończeniowej, narzędzia oraz systemy łączenia interesują od 15% do 30% zwiedzających targi.

Dość umiarkowanym zainteresowaniem cieszą się usługi dla sektora przemysłowego (szukanie zewnętrznych dostawców usług deklaruje poniżej 8% odwiedzających targi), logistyka (ok. 10%) oraz metrologia i kontrola jakości (prawie 14%), jednak przy tak wielkiej skali samego wydarzenia nawet te najniższe dane liczbowe są nie do pogardzenia.

* dane z oficjalnych profil targów w kanałach społecznościowych

Obszary tematyczne i sektory wystawowe

Targi Lamiera 2023 to wydarzenie na poziomie światowym. Organizatorzy doskonale znają branżę, jej potrzeby i bolączki. Wiedzą w jakim kierunku będzie się rozwijać. Dlatego najbliższa edycja skupi się na sześciu najważniejszych obszarach technologicznych, które wyznaczają kierunek rozwoju.

Sześć obszarów tematycznych

 • Fabbricafutura, czyli fabryka przyszłości: automatyzacja, robotyzacja i cyfryzacja procesów produkcyjnych.
 • Saldatech: technologie łączenia.
 • Fastener industry: śruby, wkręty i systemy mocowania.
 • TTS – Il mondo dei trattamenti termici e di superficie, czyli świat obróbki cieplnej i obróbki powierzchni: maszyny, linie, osprzęt i materiały eksploatacyjne do obróbki materiałów żelaznych i nieżelaznych
 • Metrology & Testing: technologia, produkty, procesy, przyrządy pomiarowe i wszystko, co jest potrzebne do zapewnienia jakości produktu.
 • Blech Italy Service: przestrzeń oddana do dyspozycji poddostawców procesów i półproduktów.

Sektory wystawowe

Ponad 350 wystawców, w tym ponad 20% uczestniczących w targach po raz pierwszy (dane z początku kwietnia) zaprezentuje ofertę podzieloną na kilka obszarów:

 • maszyny do obróbki plastycznej metali
 • pozostałe maszyny
 • narzędzia
 • komponenty
 • automatyzacja obróbki i procesów
 • metrologia i kontrola jakości
 • poddostawcy techniczni
 • usługi

Na stronie targów znajdziesz wszystkie kategorie i szybko sprawdzisz, kto będzie się wystawiać ze swoją ofertą.

prasa krawędziowa producenta maszyn, który będzie wystawcą na targi Lamiera 2023 Mediolan Włochy
Prasy krawędziowe to jedne z maszyn prezentowanych na targach Lamiera
Zdjęcie: Yaroslaw, AdobeStock

Darmowa wejściówka na targi Lamiera 2023 w Mediolanie

Zamierzasz odwiedzić targi? Zarejestruj się jako odwiedzający i odbierz darmową wejściówkę oraz Złotą Kartę, dzięki której wejdziesz bez kolejki, a także skorzystasz z wielu zniżek w restauracjach, sklepach czy hotelach, które przystąpiły do programu.

Jak dojechać

Z centrum Mediolanu dojedziesz na miejsce czerwoną linią metra M1. Pamiętaj o skasowaniu biletu! (kup taki za 2 euro) Musisz wysiąść na stacji Rho-Fieramilano. A jeżeli wybierzesz samochód, jestem pewna, że Google Maps doprowadzi Cię na miejsce bez problemu 🙂 Tutaj zarezerwujesz parking.

Najbliżej stacji metra Rho-Fieramilano oraz stacji kolejowej znajduje się wejście wschodnie. Wejście południowe to wejście główne. Natomiast wejście zachodnie jest usytuowane najbliżej wielopoziomowych parkingów.

współrzędne GPS dojazdu na targi Lamiera
Współrzędne GPS wejść dla odwiedzających targi
Źródło: https://www.lamiera.net/it/box/auto/

Mam nadzieję, że Twój pobyt na targach Lamiera w Mediolanie będzie udany. Jeśli nawiązane tam relacje biznesowe zaowocują sprzedażą do Włoch lub kupnem włoskiej maszyny, zapraszam do kontaktu. Przygotuję tłumaczenie umowy kupna-sprzedaży, dokumentacji maszyny, instrukcji i pozostałych dokumentów.

Wpisy blogowe o podobnej tematyce