Fabbrica del Futuro: włoska wizja przyszłości w przemyśle

Brescia ma nowy pawilon wystawowy poświęcony najlepszym praktykom przemysłowym

W słoneczny piątek 26 maja 2023 r., w Parco dell’Acqua (miejski park w Brescii) zebrał się spory tłum. Wszyscy czekali na inaugurację pawilonu wystawowego Fabbrica del Futuro (Fabryka przyszłości). Na przekór nazwie, forma pawilonu przypomina dawne hale przemysłowe, jakich dziś już się nie buduje. Jednak wewnątrz mieści futurystyczną wizję kierunku, w jakim podążają nowoczesne przedsiębiorstwa.

Za realizację odpowiada Confindustria Brescia, czyli lokalny oddział Powszechnej Konfederacji Przemysłu Włoskiego. Projekt powstał w ramach wydarzenia Bergamo Brescia Capitale Italiana della Cultura 2023 (Bergamo Brescia Włoska Stolica Kultury 2023).

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: MADE4LO i druk 3D z metalu

Oba miasta pełnią w tym roku funkcję kulturalnej machiny, której zadaniem jest wskazanie możliwych rozwiązań i odpowiedzi na wyzwania stawiane przed nami przez współczesny świat. Przez cały rok odbywają się wydarzenia, w których udział biorą nie tylko instytucje kulturalne, turystyczne czy naukowe, ale również lokalne przedsiębiorstwa przemysłowe. Jednym z takich projektów jest właśnie Fabbrica del Futuro, fabryka przyszłości, wykorzystująca najnowsze rozwiązania techniczne do stworzenia zrównoważonego świata przemysłu i produkcji.

Wizja przyszłości w przemyśle, interakcja człowieka z nowoczesnymi technologiami
Art Stock Creative / AdobeStock

Brescia to ścisła czołówka wśród włoskich miast z największą liczbą przedsiębiorstw przemysłowych

Brescia to drugie pod względem wielkości miasto Lombardii, najbogatszego i najlepiej rozwiniętego przemysłowo regionu Włoch. Działa tu ponad 100 tys. przedsiębiorstw, w których pracuje niemal pół miliona ludzi. Również region Bergamo jest obszarem o bardzo wysokim zagęszczeniu zakładów produkcyjnych. Nie dziwi więc fakt, że aspekt industrialny jest tak mocno obecny w programie wydarzeń Włoskiej Stolicy Kultury 2023.

30 przedsiębiorstw, 5 kategorii, 1 projekt

W pawilonie o powierzchni 195 m2, zrealizowanym z wielkim rozmachem i w sposób całkowicie zrównoważony, znajdują się stanowiska 30 przedsiębiorstw należących do Confindustria Brescia i wyłonionych w ramach konkursu. Firmy prezentują swoje projekty łączące idee z ich realizacją. Tak więc nie są to jedynie śmiałe wizje, które można sobie snuć bez ograniczeń. Są to konkretne rozwiązania wdrożone w konkretnych firmach. Tematem przewodnim jest zrównoważona działalność, kultura firmowa oraz terytorium.

Kategorie

Firmy prezentują swoje projekty w obrębie jednej z 5 kategorii:

  • Cultura d’impresa (Kultura firmowa)
  • Impresa e territorio (Przedsiębiorstwo i terytorium)
  • Ricerca (Badania)
  • Sostenibilità (Zrównoważony rozwój)
  • Welfare (Dobrostan)

Bresciańskie firmy opowiadają swoje historie z użyciem imponującego wachlarza środków. Informacje i idee są przekazywane nie tylko w klasyczny sposób za pomocą obrazów, obiektów czy interaktywnych stanowisk z ekranami dotykowymi. Mamy tu również rozwiązania ulokowane w Metaverse, a nawet wykorzystujące sztuczną inteligencję.

Nie sposób przedstawić 30 historii w jednym artykule. Dokładny opis wszystkich jest dostępny na oficjalnej stronie projektu. Wszystkie zostały wyłonione w ramach konkursu, którego jury składało się nie tylko z członków Confindustria Brescia, ale również z osób spoza branży. W ten sposób organizatorzy wystawy chcieli zapewnić świeżą perspektywę i inny punkt widzenia, aby nie wpaść w pułapkę kółka wzajemnej adoracji, lecz wybrać projekty, które naprawdę mają wpływ na rzeczywistość.

Dla włoskojęzycznych krótki materiał filmowy zrealizowany przez portal Industria Italiana

Wszystko tutaj ciekawi i inspiruje do bliższego przyjrzenia się wizjom przedsiębiorstw prezentujących się w ramach wydarzenia. Zwiedzający z każdym krokiem coraz bardziej zanurzają się w projekty przyszłości, nierzadko wykraczające poza rok 2023.

robot w nowoczesnej fabryce
tickcharoen04 / AdobeStock

Fabbrica del Futuro: informacje

Fabbrica del Futuro będzie czekać na zwiedzających do 23 grudnia 2023 r., od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10.00 do 20.00. Rezerwacja nie jest wymagana. Można po prostu przyjść i na własne oczy zobaczyć, jak najlepsze włoskie firmy realizują najśmielsze idee, dzięki którym przyszłość jest w nich teraźniejszością.

Myślę, że organizatorzy projektu pomyśleli o osobach, które nie znają języka włoskiego i przygotowali tłumaczenia na język angielski dla najważniejszych punktów i stanowisk.


Chciałam umieścić w artykule zdjęcia pawilonu, ale niestety, Confindustria Brescia zignorowała moją prośbę o możliwość wykorzystania ich zdjęć i nie otrzymałam żadnej odpowiedzi na zapytanie. Dlatego artykuł ozdobiłam zdjęciami stockowymi. Jeżeli ktoś miał okazję zwiedzić pawilon i zechciałby udostępnić mi swoje zdjęcia, będę wdzięczna do grobowej deski 🙂


Źródła:

fabbricadelfuturo.com

bergamobrescia2023.it

industriaitaliana.it

Wpisy blogowe o podobnej tematyce