Ivrea włoską stolicą książki 2022

16 lutego 2022 r. minister kultury Włoch, Dario Franceschini, ogłosił oficjalnie miasto Ivrea włoską stolicą książki na rok 2022. Ivrea pokonała piętnaście innych miast zgłoszonych do konkursu i została trzecią włoską stolicą książki w historii (pierwszą była miejscowość Chiari w roku 2020, a w 2021 tytuł stolicy książki dzierżyło miasto Vibo Valentia).

Logo Ivrea włoska stolica książki 2022
Logo Ivrea włoska stolica książki 2022

Wydarzenia kulturalno-artystyczne

Przez cały rok w mieście odbywają się imprezy, wystawy, spektakle oraz inne ciekawe wydarzenia związane zarówno z książką jako taką, jak i z historią miasta. A ponieważ w 2018 r. obszar XX-wiecznego miasta przemysłowego w Ivrei został wpisany na listę światowych obiektów UNESCO, program kulturalno-artystyczny jest wyjątkowo bogaty i nie sposób zapoznać się z całą ofertą.

Jako włoska stolica książki 2022, Ivrea gości wiele targów czytelniczych, wystaw i spotkań autorskich
zdjęcie: materiały prasowe

Odbywający się w późnobarkowym kościele lipcowy festiwal San Gaudenzio Book Festival ma niezwykle bogaty program obejmujący spotkania autorskie, prezentacje książek dla osób z niepełnosprawnościami czy przewodników turystycznych regionu.

W sierpniu natomiast miasto gości Ivrea Summer Festival. Na dziedzińcu muzeum miejskiego można oglądać spektakle teatralne, filmy oraz uczestniczyć w prezentacji książek.

Magiczna parada książki i kolacja z pisarzem na początek

Rozpoczęcie roku pod znakiem włoskiej stolicy książki Ivrea świętowała czerwcową, magiczną paradą książki. Na ulicach miasta muzyka i słowa mieszały się z kolorami i tańcami, stanowiąc symboliczny początek święta trwającego cały rok. Podczas przystanków znani aktorzy czytali fragmenty książek słynnych pisarzy.

Władze Mediolanu promują picie wody z kranu kontrowersyjnym pomysłem. Jedni uważają to za świetne rozwiązanie, inni stukają się w głowę…

Późnym popołudniem można było wypić aperitif z ulubionym pisarzem lub pisarką, a potem zjeść z nimi kolację. Wiele księgarni uczestniczyło bowiem w nocy książek. Tam właśnie pojawiali się na zmianę uczestniczący w wydarzeniu pisarze i pisarki, gotowi przy kieliszku prosecco porozmawiać z czytelnikami o książkach lub innych nurtujących tematach związanych z kulturą. A wieczorem, w kilku restauracjach i tawernach zorganizowano możliwość wspólnego posiłku z wybranym twórcą. Rezerwacje rozeszły się jak ciepłe bułeczki i bardzo szybko nie było już wolnych miejsc.

Dwanaście książek na dwanaście miesięcy

Jednym z najważniejszych wydarzeń tego roku jest Dwanaście książek na dwanaście miesięcy. To wystawa zorganizowana specjalnie z okazji Włoskiej stolicy książki 2022. Twórcy wystawy zachęcają do podziwiania wyjątkowego dialogu pomiędzy sztuką, tekstem a obrazem. Ekspozycja obejmuje trzynaście (tak, trzynaście, a nie dwanaście) książek z serii wydawniczej, której pomysłodawcą był w 1972 r. Giorgio Soavi, pisarz, poeta i dziennikarz. To przepięknie ilustrowane, klasyczne historie. Począwszy od Pinokia Collodiego z ilustracjami Rolanda Topora, poprzez Przemianę Kafki, zilustrowaną przez Jeana Michela Folona, po Kroniki marsjańskie ilustrowane również przez Folona.

Włoskie biopolimery pomogą w zrównoważonej hodowli małży

Ivrea przedstawia Mitoraja

21 lipca miała miejsce inauguracja mini (a może jednak maxi?) wystawy dwóch dzieł Igora Mitoraja. Kto przyjdzie na Piazza Ottinetti w Ivrei, będzie miał możliwość podziwiania Ikarii oraz Hermanos.

Zobacz przygotowania do prezentacji rzeźb

Rzeźby można oglądać do 27 listopada 2022 r.

Manifest dla przyszłości książek

Na zakończenie wydarzenia Włoska stolica książki 2022, planowane jest opracowanie do końca roku Manifestu w sprawie przyszłości książek. Manifest ma w założeniu pomóc w wyodrębnieniu najlepszych rozwiązań dla przyszłego czytelnictwa. Projekt przewiduje udział wszystkich, którym przyszłość książek leży na sercu. Wydawcy, pisarze, nauczyciele oraz czytelnicy mogą zgłaszać swoje uwagi w specjalnym kwestionariuszu. Wszystkie zostają uważnie przeczytane i posłużą do opracowania Manifestu.

* * * * *

Ivrea będzie włoską stolicą książki jeszcze przez kilka miesięcy. Warto odwiedzić to miasto, jeżeli będziesz w pobliżu. Na oficjalnej stronie wydarzenia znajdziesz pełny program kulturalny. Strona jest dostępna tylko w języku włoskim.

* * * * *

Oprócz atrakcji związanych z Włoską stolicą książki 2022, Ivrea ma do zaoferowania dużo więcej. Jest to miasto nierozerwalnie związane z rozwojem włoskiej gospodarki. To tutaj zaczęła się historia firmy Olivetti, do dziś będącej symbolem innowacyjności połączonej ze społecznym wymiarem biznesu.

Ups!

To nie tak! To zupełnie nie tak!
Muszę poważnie porozmawiać z webmasterem.

StudioGraficzne.com: Wykonanie stron internetowych

Autorem rysunków jest Gabriele Natussi - Zerouno Software S.r.l.