5 najlepszych drinków na aperitivo w Mediolanie

Aperitivo w Mediolanie: poczuj się jak lokals

Upalne popołudnie w mieście. Nogi zaczynają już trochę boleć po całodziennym zwiedzaniu. Do hotelu nie bardzo jeszcze chce się wracać. Masz jeszcze czas na prysznic przed wieczornym wyjściem na kolację. Jak wykorzystać tę cudownie leniwą godzinę i ponapawać się mediolańską atmosferą miejskiego szyku?

Zatrzymaj się przy najbliższym barze, usiądź przy stoliku stojącym na zewnątrz, czasem niemal przy samej ulicy i dołącz do osób, które tam właśnie spędzają swój czas na popołudniowym aperitivo. A ponieważ mediolańczycy, jak to Włosi, lubią dobrze zjeść, aperitivo nierzadko przeciąga się do późnych godzin wieczornych i niepostrzeżenie przeradza się apericena. To połączenie słów aperitivo (aperitif) oraz cena (kolacja), czyli coś pomiędzy aperitivo a „normalną” kolacją. Popija się wówczas lekkie drinki i zagryza pysznościami, najczęściej w postaci niewielkich przekąsek, takich „na raz”: prosciutto crudo, oliwki, sery, bruschetta, kawałek pizzy…

A co pije się w Mediolanie na aperitivo? Oto 5 propozycji na przedwieczorny rozbieg w iście mediolańskim stylu.

1. Aperol Spritz: król miejskiego popołudnia na ulicach Mediolanu

Choć Aperol Spritz jest serwowany na całym świecie, nigdzie nie smakuje tak, jak we Włoszech. Jego pomarańczowy kolor jest rozpoznawalny na odległość, a słodko-gorzki smak likieru Aperol, prosecco i plasterka pomarańczy to kwintesencja włoskiego wyrafinowania z nutką snobizmu. To jeden z najczęściej zamawianych drinków na aperitivo w Mediolanie.

popołudniowy aperitivo w Mediolanie, kieliszki z aperol spritz
Aperol Spritz: niekwestionowany król aperitivo w Mediolanie
Zdjęcie: contentdealer/AdobeStock

2. Negroni Sbagliato: drink, który powstał przez pomyłkę

Bardzo lubiany przez mieszkańców stolicy Lombardii. I nic dziwnego, skoro powstał właśnie w tym mieście. Barman przygotowujący klasycznego drinka Negroni pomylił się i zamiast z ginem, zmieszał Campari i wermut z musującym winem. Dlatego też Negroni Sbagliato jest lżejszy od klasycznego Negroni i wyjątkowo popularny w mediolańskich barach w godzinach aperitivo.

Sbagliato znaczy właśnie pomylony i często ten drink jest nazywany po prostu taką skróconą nazwą.

szklanka z drinkiem negroni sbagliato na ciemnym tle
Negroni Sbagliato: drink wymyślony przez pomyłkę
J.Pliacushok/AdobeStock

3. Prosecco: po prostu

Prosecco to zawsze doskonały wybór. No, może poza śniadaniem.

kieliszki napełniane prosecco z butelki
Zamawiając prosecco na aperitivo nigdy nie popełnisz faux pas
august.columbo/AdobeStock

4. Campari Spritz: mocny rywal szprycera z Aperolem

Campari Spritz, tak jak Sbagliato, powstał w Mediolanie. Mediolańczycy chętnie piją go w czasie aperitivo i nieznacznie tylko ustępuje popularnością koktajlowi z Aperolem. Rubinowy kolor oraz mocny, gorzki smak to wyrafinowana propozycja, o wyjątkowo mediolańskim charakterze.

szklanka z aperitivo campari spritz na drewnanym blacie
Campari Spritz: mediolański aperitif par excellence
Zdjęcie: korpiri/Pixabay

5. Crodino: nie tylko dla abstynentów

Najsłynniejszy włoski drink bezalkoholowy w przyszłym roku skończy 30 lat. Dostępny w każdym hotelowym minibarze. Receptura jest ściśle tajna. Wiadomo jedynie, że zawiera goździki, kardamon, kolendrę i gałkę muszkatołową, które macerują się w dębowych beczkach przez pół roku. Jego gorzkawy, orzeźwiający smak sprawia, że mediolańczycy zamawiają Crodino na aperitivo równie chętnie, jak drinki alkoholowe.

Trzydzieści lat temu Włosi oszaleli na punkcie tej reklamy Crodino.


Co będzie Twoim pierwszym wyborem podczas najbliższego aperitivo w Mediolanie?

Wpisy blogowe o podobnej tematyce