Mediolan promuje picie wody z kranu kontrowersyjnym pomysłem

Woda w kranie podzieliła Mediolan. Kranówka z kartonu: HIT czy KIT?

Z okazji Światowego Dnia Wody, 22 marca 2022 r. w Mediolanie odbyła się prezentacja najnowszego projektu komisji rady miasta powołanej do spraw środowiskowych. W pomieszczeniach produkcyjnych firmy MM SpA, mieszczących się przy via Castrovillari 20, przedstawiciele prasy mogli tego dnia oglądać linię przemysłową do napełniania wodą pitną opakowań z kartonu wielowarstwowego (tzw. brick). Opakowania nadają się do całkowitego recyklingu i są produkowane metodą przyjazną dla środowiska.

Przerażający widok zombie wychodzących z grobów, krzyże i opary, wizja strasznego Halloween
Halloween 2023 i Włochy z dreszczykiem

Podczas wydarzenia, Elena Grandi – radna z Komisji ds. Środowiska i Terenów Zielonych przy Radzie Miasta Mediolan – wypowiadała się o projekcie bardzo entuzjastycznie:

„Jest to inicjatywa zwracająca uwagę na jakość wody płynącej w miejskich wodociągach, dostępnej od dziś wszędzie, wygodnej w użyciu i zgodnej z zasadą zero kilometrów.”

Kranówka na wynos: HIT!

„To przedsięwzięcie – wyjaśnia radna Grandi – powstało jako wspólna inicjatywa władz miasta i spółki MM SpA w celu uwrażliwienia pracowników, turystów i mieszkańców na kwestię spożycia wody pitnej z kranu. To zaproszenie do świadomego wyboru zasobów wysokiej jakości, podlegających nieprzerwanej kontroli i przyjaznych środowisku. Używanie wody w opakowaniu kartonowym zamiast w plastikowych butelkach to ważny gest, dziś ważniejszy niż kiedykolwiek. Wykorzystywana jest tutaj woda z wodociągów miejskich, dlatego projekt jest zgodny z zasadą zero kilometrów. Równocześnie ogranicza się zużycie jednorazowych opakowań plastikowych, co pociąga za sobą zmniejszenie ilości plastikowych opakowań oraz redukcję emisji CO2 podczas transportu”.

Źródło: https://www.comune.milano.it/-/ambiente.-l-acqua-del-sindaco-diventa-a-porter-in-brick-ecologici-e-sostenibili

Wg prezesa MM SpA, Simone Dragone, jest to „kolejny mały krok w kierunku transformacji ekologicznej”. Przedsiębiorstwo wykorzystuje kranówkę, wodę płynącą z kranów w domach mieszkańców. W Mediolanie jest to woda dobrej jakości. Średnia zawartość soli mineralnych (liczona jako osad stały) mediolańskiej kranówki jest różna w poszczególnych dzielnicach, jednak wszędzie mieści się w zakresie od 200 do 450 mg/l, co pozwala ją zaklasyfikować do wód oligomineralnych, czyli idealnych dla każdego.

Mediolańska kranówka jest dobra do picia

fontanna miejska w Mediolanie z płynącą wodą
Tradycyjna fontanna vedovella w Mediolanie
zdjęcie: zasoby własne

Mediolańczycy potrafią w oszczędną gospodarkę wodą pitną. Straty wody z powodu wycieków z rur wodociągowych nie przekraczają 15%. Dla porównania, średni poziom strat w całych Włoszech to aż 45%! Rocznie przez mediolańskie oczyszczalnie przechodzi 200 milionów m³ wody, z czego 50 milionów jest odprowadzanych z powrotem do środowiska oraz przekazywane do użytku rolnego.

Źródło: https://www.comune.milano.it

Woda w kartonie z przeznaczeniem do zadań specjalnych

Na razie, kranówka pakowana w kartony w zakładzie produkcyjnym MM SpA jest przeznaczona dla służb ochrony ludności. Będzie mogła być przez nie rozprowadzana wśród mieszkańców stolicy Lombardii w przypadku usterki lub awarii sieci wodociągowej. Dzięki temu, w razie problemów nadal będą mogli pić wodę z kranu. W razie potrzeby możliwa będzie również dystrybucja podczas różnych wydarzeń na terenie Mediolanu, takich jak tygodnie mody, koncerty, imprezy sportowe czy kulturalne. Będzie również dostępna w urzędach publicznych.

Ostatnią z wymienianych na prezentacji zalet kranówki w kartonie jest możliwość dowolnej personalizacji opakowania, w zależności od wydarzenia lub użytkownika końcowego. Działająca przy via Castrovillari 20 linia przemysłowa może wyprodukować 2000 kartonów na godzinę, przy czym możliwa jest produkcja opakowań o pojemności 500 lub 250 ml. Zgodnie z decyzją władz miasta, pierwsze sztuki wyprodukowanych opakowań będą nosiły nazwę Kranówka (po włosku L’acqua del sindaco) i będą czerwono-białe, tak jak barwy Mediolanu.

opakowanie mediolańskiej wody w kartonie
Mediolańska kranówka w kartonie w barwach miasta wygląda właśnie tak
Źródło: materiały promocyjne z prezentacji

Nie wszyscy pieją z zachwytu nad mediolańską wodą w kartonie

Jednak nie wszyscy odnoszą się entuzjastycznie do pomysłu rozlewania kranówki do kartonów. O ile oficjalne włoskie serwisy informacyjne piszą w tonie takim, jak pierwsza część tego artykułu, o tyle komentarze w serwisach społecznościowych czy artykuły na różnych stronach opiniotwórczych nie pozostawiają na tym pomyśle suchej nitki.

Kranówka na wynos: KIT!

Niektórzy zastanawiają się, cóż mogło popchnąć władze miasta do podjęcia takiego działania? Troska o wyniki ekologiczne? Wisząca nad głową konieczność pomalowania trawy na zielono, a przy tym dodanie ekologiczności wodzie z kranu?

arkusz blachy na przemysłowym stanowisku roboczym
Targi Lamiera 2023 w Mediolanie

Portal Plastmagazine, publikujący informacje z branży produkcji i obróbki plastiku, do pomysłu podchodzi nieufnie. Z jednej strony trudno się dziwić: plastik stoi po drugiej stronie barykady i przeżywa teraz ciężkie chwile. Jednak nie można odmówić redaktorom zdroworozsądkowego podejścia do sprawy. W jednym z artykułów czytamy:

„Trudno znaleźć racjonalne wyjaśnienie takiego postępowania. Bo go nie ma. Gdyby zaczęli promować picie wody bezpośrednio z kranu, byłoby to nawet do obrony. W takim przypadku opakowania w ogóle nie ma. Bardziej eko już być nie można. Ale zastąpienie plastiku (który jest brzydki, brudny i zły) innym opakowaniem jest tak absurdalne, że nawet nie można tego nazwać greenwashingiem. Takie to głupie i naiwne.

Kwestie techniczne to osobna sprawa. Są wśród Was, drodzy czytelnicy, osoby potrafiące wyjaśnić te rzeczy lepiej. Ale nie mogę się powstrzymać, aby nie zakończyć wezwaniem: bądźmy kompetentni i poważni. Mieszkańcy [Mediolanu] zasługują na traktowanie jak osoby dorosłe i powinni otrzymywać pełne oraz prawdziwe informacje, przede wszystkim ze strony administracji publicznej. Niektóre inicjatywy podążają w przeciwnym kierunku i robią więcej złego niż dobrego. Również dla środowiska.”

Źródło: https://www.plastmagazine.it/plastica-acqua-sindaco-comune-milano-brick/

Portal Il paragone jest jeszcze bardziej bezlitosny i bez cienia wahania drwi z kranówkagate

„Jakie są priorytety Mediolanu? Nie jest to bezpieczeństwo, choć sytuacja w mieście jest alarmowa. Nie jest to też gospodarka ani wizja przyszłości. Jest to natomiast kranówka w kartonie. Wygląda to na żart, ale tak nie jest. Najnowsze osiągniecie miasta, którym rządzi Beppe Sala wygląda niewiarygodnie: od dziś Mediolan nalewa kranówkę do kartonów. […] Woda z kranu […] będzie pakowana w kartoniki (ekologiczne, oczywiście) i rozprowadzana wśród mieszkańców Spytacie: po co? Tak prawdę mówiąc, my też tego nie wiemy.

Oczywiście mediolańska woda może i jest dobra, zdrowa i kontrolowana. Na pewno jest tania, a z rur wodociągowych jest mniej wycieków [niż w innych miastach]. Ale jaki cel ma pakowanie jej w kartony, skoro wszyscy możemy ją sobie wygodnie nalać do szklanki z kranu i wypić?”

Czy naprawdę nie ma bardziej ekologicznych rozwiązań?

„Zasadniczo, spółka komunalna MM SpA pobierze wodę z wodociągu i rozleje ją do kartoników, w jakie zwykle rozlewa się mleko. Niech będzie, że plan, aby służby ochrony ludności rozdawały ją mieszkańcom w razie usterki lub awarii wodociągów nie jest taki najgorszy. Ujdzie również pomysł, aby rozprowadzać ją podczas wydarzeń, koncertów i innych imprez, choć takie rozwiązanie zmniejsza liczbę ewentualnych sponsorów (Levissima [włoska marka wody mineralnej, przyp. własny] nie będzie przecież rozdawać kranówki zamiast własnych butelek). Ale jaki sens ma dystrybucja tej wody w urzędach miasta, […], w szkołach i w obiektach z nią związanych? Jeżeli nadal mówimy o kranówce, czy nie byłoby bardziej logiczne – i bardziej ekologiczne – kupić do każdego publicznego budynku po kilka dzbanków?

Przecież produkcja opakowań nie będzie przebiegać całkowicie bez wpływu na środowisko. Poza tym, recykling tych opakowań wcale nie jest tak prosty, jak się nas przekonuje. Oprócz tego, napełnianie opakowań wymaga zużycia energii, a energia zanieczyszcza. I przede wszystkim, do transportu kartonów (linia produkuje 2 tysiące sztuk na godzinę) potrzeba ciężarówek, benzyny, itepe itede.”

Źródło: https://www.ilparagone.it/attualita/milano-sala-acqua-del-sindaco/

Wątpliwa ekologicznie inicjatywa zirytowała również mediolańskich zielonych. „To pomysł bez rąk i nóg. Źle pomyślany i jeszcze gorzej przedstawiony.”

No to w takim razie co z tą kranówką na wynos w kartoniku?

Jak widać, kwestia ekologiczności i przydatności mediolańskiej wody w kartonie pozostaje na razie nierozstrzygnięta…

Wpisy blogowe o podobnej tematyce